Jan Boroniewski

JAN BORONIEWSKI
29 października 1895 r. w Piekielniku
Syn Jana i Katarzyny z d. Kotlarz
Zam. Lubliniec
Zawód: lekarz
Zm. kwiecień/maj 1940 r. w Charkowie

Odznaczony Medalem Niepodległości w 1938 r.

 

Młodszy brat ks. Józefa Buronia (zmienił nazwisko). Uczęszczał do gimnazjum w Trzcianie i Rużomberku. W latach 1915–1918 w niewoli rosyjskiej jako żołnierz armii austriackiej. Uczestnik akcji niepodległościowej na Orawie. Późniejszy dr medycyny, dyrektor Szpitala Powszechnego w Lublińcu.

Po ataku Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. został jeńcem obozu w Starobielsku. Zamordowany w siedzibie charkowskiego Zarządu NKWD wiosną 1940 roku. Pogrzebany w zbiorowej mogile, w miejscu której w latach 1999-2000 powstał Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu (Polski Cmentarzu Wojenny w Charkowie).

_________________

Powyższe przedstawienie postaci odnosi się do dokumentacji dotyczącej odznaczeń Orawian Krzyżami i Medalami Niepodległości przyznanych w II Rzeczypospolitej. Jeżeli posiadasz dodatkowe informacje nt. w.w. osoby lub innych zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości i zjednoczenia części Orawy z odrodzonym państwem polskim – prosimy o kontakt. Czekamy również na wspomnienia krewnych odznaczonych osób.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *