Hymn Podhalański melodią Powstania Warszawskiego

Znana wszystkim melodia i niemal zapomniana pieśń. Mowa o Hymnie Podhalańskim, którego powstanie i słowa mają związek z Orawą. Czy uda się przywrócić go obiegowi kultury?

Zygmunt Lubertowicz – pisarz, poeta i nauczyciel napisał wiersz dla uczczenia pracy dra Jana Bednarskiego na urzędzie starosty spisko-orawskiego (1920-1925). Następnie Józef Stiastny skomponował do niego melodię marszową. Tak powstał Hymn Podhalański, który w okresie międzywojennym stał się bardzo popularny. Podczas wizyty na Orawie Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego, 17 lipca 1929 r. Hymn odśpiewano w obecności głowy państwa w Domu Ludowym TSL w Jabłonce.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Mościcki na Orawie

O popularności Hymnu Podhalańskiego, świadczy fakt wykorzystania jego melodii dla późniejszej najbardziej znanej pieśni z Powstania Warszawskiego. 5 sierpnia 1944 r. żołnierz batalionu “Parasol” Józef Szczepański ps. “Ziutek” napisał Pałacyk Michla. Optymistyczne słowa wraz ze skoczną marszową melodią budziły dobry nastrój, mimo realiów wojny.

Dr Jan Bednarski, uhonorowany Hymnem Podhalańskim, urodził się 16 czerwca 1860 r. w Bystrej. Jego zawodową profesją była medycyna, dzięki czemu pracował jako lekarz w Nowym Targu. Był działaczem narodowym, pracującym na rzecz włączenia do Polski terenów zamieszkałych przez ludność polską na Górnych Węgrzech. Od 1905 roku był członkiem Ligi Narodowej.W latach 1898–1914 był posłem do Sejmu Krajowego. Wypełniając to zadanie interpelował w obronie ludności polskiej prześladowanej przez władze węgierskie na Orawie. W 1913 roku założył “Gazetę Podhalańską”, której był pierwszym wydawcą. W listopadzie 1918 roku został prezesem Komitetu Niepodległościowego w Nowym Targu. Działał w komitecie plebiscytowym na Spiszu i Orawie. W 1920 roku został pierwszym starostą spisko-orawskim i pełnił tę funkcję do likwidacji powiatu w 1925 roku. Zmarł 7 kwietnia 1926 r. Za swe zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatnich latach, o Hymnie przypominali Leon Rydel na łamach “Orawy” (nr 21/1992) oraz redakcja pisma “Na Spiszu” (nr 2/2010)

Zobacz filmik przedstawiający słowa i muzykę Hymnu Podhalańskiego:

 

ZOBACZ TAKŻE: Hymn Polskiej Orawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *