Hołd dla polskich żołnierzy nad grobem orawianina na ziemi włoskiej

We Włoszech uczczono żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy 75 lat temu walcząc z Niemcami wyzwalali miasta Półwyspu Apenińskiego. Na cmentarzu wojennym w Loreto spoczął m.in. służący u Andersa Ignacy Tworzyk z Lipnicy Wielkiej.

18 lipca 1944 r. dowodzony przez gen. Władysława Andersa II Korpus Polski wyzwolił portowe miasto Ankona nad Morzem Adriatyckim. Zdobycie Ankony i całej nadadriatyckiej Marchii, które było samodzielną operacją polskiego wojska, przyczyniło się do skrócenia czasu walk aliantów z Niemcami we Włoszech.

Po zdobyciu Monte Cassino i Rzymu głównym celem tzw. kampanii włoskiej było przejęcie portów Livorno i Ankony. Ze względu na silny opór Niemców natarcie przebiegało powoli. W pierwszych dniach czerwca II Korpus Polski, walczący u boku aliantów, otrzymał zadanie jak najszybszego opanowania portu morskiego Ankona. W czasie tych działań służący w 6 Batalionie Strzelców Ignacy Tworzyk z Lipnicy Wielkiej został postrzelony podczas patrolu i zmarł w szpitalu 6 czerwca 1944 r. Spoczywa na cmentarzu w Loreto.  Na tej właśnie nekropolii w 75. rocznicę zwycięskiej walki odbył się apel pamięci i złożenie kwiatów na grobach poległych. W uroczystości wzięli udział ostatni żyjący weterani gen. Władysława Andersa, a także przedstawiciele polskich i włoskich władz.

Ignacy Tworzyk ur. 19 września 1919 r. w Lipnicy Wielkiej. Jako młodzieniec służył u Żyda w Czarnym Dunajcu. Wybuch wojny zastał go w drodze do Nowego Targu. Przed Niemcami uciekał na wschód. Po agresji sowietów na Polskę 17 września, przekroczył granicę z Rumunią. Do 1940 r. przebywał w obozie dla internowanych na Węgrzech. Gdy na Bliskim Wschodzie rozpoczęto formowanie Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich przedostał się do Syrii i 3 czerwca 1940 r. wstąpił w szeregi Armii Polskiej. Walczył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich.

W czasie tzw. kampanii włoskiej chwałą okrył się również inny orawianin, Eugeniusz Moniak z Zubrzycy Górnej, który poniósł śmierć w czasie walk o Monte Cassino.

ZOBACZ TAKŻE: Orawa w tle bitwy o Monte CassinoDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *