Gimnazjum w Podwilku im. ks. Jana Góralika

W dniu Edukacji Narodowej 14 października br. Gimnazjum w Podwilku przyjęło imię ks. Jana Góralika, przedwojennego proboszcza i Dziekana Orawy, społecznika i męczennika II wojny światowej. Inicjatywa połączyła w spólnym wysiłku całą wieś – tak jak robił to niegdyś nowy patron szkoły.

Świętowanie rozpoczęło się w kościele pw. Św Marcina w Podwilku. Na liturgię której przewodził bp Jan Szkodoń przybyli kapłani z całej Orawy, Poseł na Sejm RP Edward Siarka, Starosta nowotarski Krzysztof Faber, radni sejmiku wojewódzkiego i starostwa nowotarskiego, przedstawiciele samorządu Gminy Jabłonka z wójtem Antonim Karlakiem, delegacja Banku Spółdzielczego w Jabłonce z prezesem Józefem Szperlakiem na czele, nauczyciele z okolicznych szkół z pocztami sztandarowymi, inni zaproszeni goście i sami mieszkańcy Podwilka.

Przed mszą świętą zebrani w kościele oglądali multimedialną prezentację dotyczącą życia i męczeńskiej śmierci ks. Jana Góralika. W czasie liturgii bp. Szkodoń poświęcił szkolny sztandar ufundowany przez społeczność Podwilka i Orawy. Modlitwę uświetnił śpiew szkolnego chóru, który był zapowiedzią dalszych artystycznych występów na wysokim poziomie.

Po przeniesieniu się uczestników uroczystości do budynku Zespołu Szkół w Podwilku, rodzice, poprzez ręce dyrektor szkoły Aliny Leksander, przekazali sztandar uczniom. Po złożeniu przez młodzież ślubowania nastąpiły okolicznościowe przemówienia w których przywoływano postać i przykład życia nowego patrona szkoły. Warto w tym miejscu przytoczyć wypowiedź Bernadetty Słaby, krewnej ks. Jana Góralika, która obok podziękowań z niekrytym wzruszeniem wyraziła przekonanie, że kapłan i zmarli członkowie jego rodziny byli w tym dniu w kościele i szkole.Chór odśpiewał hymn szkoły z dojmującymi słowami Izabeli Zającówny i poruszającą muzyką skomponowaną przez Dominikę Grzybacz. Zakończeniem uroczystości był pokaz talentów artystycznych uczniów podwilczańskiego gimnazjum. Wybitny poziom wszystkich występów znalazł uznanie w gromkich i długich brawach publiczności.

Materiał filmowy z uroczystości wyemitowany w “Wiadomościach” TV Podhale:

Ks. Jan Góralik (1889-1942) kapłan pochodzący z podkrakowskich Staniątek, pracę w Podwilku rozpoczął w 1927 r. Pobudzał życie religijne i społeczne. W 1928 r. założył Kasę Stefczyka w Podwilku, z której powstał obecny Bank Spółdzielczy w Jabłonce. Zdobywając uznanie nie tylko wiernych ale i kapłanów, został mianowany dziekanem Dekanatu Orawskiego. 2 września 1939 r. aresztowany pojmany przez Niemców, za swoją postawę i odmowę wyrzeczenia się polskości osadzony w kilku obozach jenieckich i koncentracyjnych. Zmarł jako męczennik  w KL Dachau 26 października 1942 r.

Fot. Jakub Wojtyczek

 • 16 października 2015 at 2:29 pm
  Permalink

  Prezentacja w kościele była świetna, obrazy i opowiadanie bardzo mnie poruszyły. Cała uroczystość była wspaniała. A potem w szkole uczniowie wznieśli się na wyżyny swoich talentów. Oby więcej takich dni w Podwilku.

  Odpowiedz
 • 17 października 2015 at 5:36 am
  Permalink

  Ciekawe czy ciastka co niektórym wyjdą bokiem ???

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *