Filmowa opowieść o “Apostole Orawy”

“Apostoł Orawy” to dobra i potrzebna opowieść o Piotrze Borowym, jednym z najwybitniejszych Orawian, zasłużonym w działalności niepodległościowej i społecznej. Film ten potwierdza również rolę Lipnicy Wielkiej jako kulturalnej stolicy regionu.

W filmie historyczna narracja przeplata się z formą teatralną. Dzięki temu powstała opowieść nie tylko artystycznie ciekawa, ale odpowiadająca złożoności człowieka, który swoją głęboką duchowość, umiejętnie przekładał na konkretne decyzje i działania.

PIOTR BOROWY
ur. 28 maja 1858 r. w Rabczycach
zawód: rolnik, introligator, sprzedawca książek
Zm. 18 stycznia 1932 r. w Lipnicy Wielkiej
Inne odznaczenia: Order “Polonia Restituta”

Odznaczony pośmiertnie Medalem Niepodległości w 1937 r.

Delegat na kongres pokojowy w Paryżu.
Działacz plebiscytowy.

PIOTR BOROWY w bazie Orawskich Bojowników Niepodległości

W obrazie poświęconym zasadniczo biografii zasłużonego Orawianina przemycono prezentację kulturowego dziedzictwa regionu. Szczególnie dobrze wypada odtworzenie zapomnianego już obyczaju chodzenia ze śmiertecką i późniejsza scena rozmowy Borowego ze śmiercią, co w istocie jest okazją do przedstawienia artystycznej wizji procesu twórczego bohatera.

Piotr Borowy dopiero u kresu swojego życia uległ namowom ks. inf. Ferdynanda Machaya i zdecydował się na spisanie niektórych swoich utworów o tematyce filozoficzno-religijnej. Wcześniej przez wiele lat wygłaszał je wśród miejscowej ludności, którą chciał przybliżyć do Boga.

ZOBACZ TAKŻE: Rachunek sumienia według Piotra Borowego

W warstwie dokumentalnej pojawiają się informacje o współczesnym pejzażu wsi i gminy, gdzie obecne jest dziedzictwo Borowego. Trwałym elementem wielkolipnickiej rzeczywistości jest Orawska Grupa Teatralna, która już kilka lat temu do swojego repertuaru włączyła sztukę “Myśli Piotra Borowego”. Oszczędność środków i dyscyplina aktorskiego wyrazu dzieła przekładają się na cały film.

 

Dokument w reżyserii Mariusza Srokola powstał w ramach projektu „Filmoteka Małopolska”. Program finansowany był przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ze środków Województwa Małopolskiego. Realizację prowadziło Stowarzyszenie Rozwoju Orawy we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *