Ekshumacja mogił sowieckich żołnierzy na Orawie

Lokalizacja ciągle istniejących mogił żołnierzy sowieckich na Polskiej Orawie

W piątek 10 lipca br. zdemontowano pomnik Armii Czerwonej w centrum Nowego Sącza. Rozbiórkę poprzedziła ekshumacja spoczywających pod nim ciał żołnierzy sowieckich. Operacja ma objąć również przeniesienie szczątków czerwonoarmistów z kilku innych miejsc Małopolski, w tym z Chyżnego, Zubrzycy Górnej, Lipnicy Małej i Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Pomnik Armii Czerwonej wzniesiono w Nowym Sączu po zakończeniu II wojny Światowej. Rok później został wysadzony w powietrze przez żołnierzy podziemia niepodległościowego. Później jednak został odbudowany.

– Jest to historyczny moment dla miasta. W końcu zniknie z jego mapy symbol okupacji sowieckiej. Nie możemy gloryfikować agresora, który przyczynił się do śmierci wielu naszych rodaków – komentuje Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Rozbiórki pomnika od lat domagały się organizacje kombatanckie i niepodległościowe.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa na łamach serwisu dzieje.pl prace ekshumacyjne mają obejmować również inne mogiły w regionie, wśród których wymienione są: zbiorowy grób w Chyżnem i pojedyncza mogiła w Lipnicy Małej. A także zbiorowa mogiła lotników w Zagórzanach, grób zbiorowy w Bukownie, pojedynczy grób w Paszynie, pojedynczy grób lotnika w Koźmicach Wielkich oraz pojedyncza mogiła w Tymbarku. Ponadto udało się nam ustalić, że ekshumacje mają odbyć się również w Zubrzycy Górnej i Lipnicy Wielkiej.

W trzeciej dekadzie sierpnia wszystkie szczątki ekshumowanych żołnierzy sowieckich zostaną złożone na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.
Pomnik żołnierzy sowieckich na kwaterze cmentarnej w Lipnicy Wielkiej
– Murowanicy z gloryfikującymi płaskorzeźbami i tablicą pamiątkową.

Niestety na liście mogił w których mają odbyć się ekshumacje nie ma obiektu z Murowanicy w Lipnicy Wielkiej z gloryfikującym sowietów pomnikiem – o jego problemie pisaliśmy już wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: Sowieccy okupanci wzorem dla dzieci na Orawie?

ZOBACZ TAKŻE: Czerwona zaraza na Orawie

Komentarze

  • 2 października 2015 at 3:38 pm
    Permalink

    Teraz Orawa wpisała się w ogólnonarodową histerie historyczną. Przez 30 lat III żydopospolitej nikomu te pomniki nie przeszkadzały choć w początku lat 90 Rosja oficjalnie przyznała się do Katynia, lecz nie bezczeszczono pamięci zwykłych niepiśmiennych sołdatów którzy z polityką nie mieli nic wspólnego i ginęli za swoich dowódców pokotem. Tylko teraz ruszyła szajba narodowa jak z paleniem cerkwi w 1938. Oby to się "znów" na nas nie zemściło

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *