Co dalej z dawnym dworcem kolejowym w Suchej Górze?

Budynek dawnej stacji kolejowej w Suchej Górze Orawskiej jest w opłakanym stanie i w zasadzie grozi zawaleniem. Wieś chce go wyburzyć i postawić jego kopię.

Linia kolejowa wiodąca przez Górną Orawę powstała w latach 90. XIX w. Odcinek Twardoszyn-Sucha Góra oddany do użytku został 21 grudnia 1899 r. w tym samym okresie wzniesiono budynek dworca. W 1904 rozbudowano trakcję w kierunku Nowego Targu. Gdy wieś znajdowała się w granicach Polski (1920-24 oraz 1938-39) pociągi kursujące w kierunku Nowego Targu, zatrzymując się na kolejnych stacjach w Podczerwonem, Czarnym Dunajcu, Rogoźniku i Ludźmierzu, pokonywały tę trasę w około 45 minut. W 1945 r. trakt kolejowy w Suchej Górze został zdemolowany przez sowieckie czołgi, podążające za wycofującymi się Niemcami. Ostateczne zamknięcie linii kolejowej nastąpiło w latach 70.

Obecny stan prawny budynku dworca jest nieuregulowany, nie wiadomo kto jest jego właścicielem i lokalne władze nie sądzą aby taki sam się zgłosił, bo musiałby ponieść koszty jego remontu.

Jak uważa starosta wsi Miloš Šustek, koszty ratowania budynku są zbyt duże i w jego przekonaniu lepiej zrekonstruować cały obiekt. W przyszłości mogłoby się w nim znajdować centrum turystyczne, tym bardziej że w jego sąsiedztwie biegnie polsko-słowacka ścieżka rowerowa, poprowadzona po dawnej linii kolejowej.

 

Komentarze

  • 28 września 2016 at 1:06 pm
    Permalink

    A może by tak odbudować połączenie kolejowe ze Słowacją? To byłoby coś region zaczął by się dynamiczniej rozwijać, to nadal tak działa, gdzie “kolej żelazna” tam cywilizacja 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *