Biskup i papież we wspomnieniu ks. Stefana Misińca

O ważnej roli Jana Pawła II, a wcześniej biskupa Karola Wojtyły, w życiu narodowym i osobistym większości Polaków, powiedziano już wiele. Mniej wiedzieć możemy o tym, jak postrzegali go księża, dla których był przełożonym, ale i wzorem postępowania z wiernymi. O swoim doświadczeniu spotkania z przyszłym papieżem opowiada kapłan z Orawy.

Okres formacji kapłańskiej ks. Stefana Misińca z Zubrzycy Górnej (ur. 1942 r.) przypadł na czas, w którym bp Karol Wojtyła został krakowskim metropolitą. Miał możliwość poznania przyszłego świętego, jako seminaryjnego wykładowcy i opiekuna oraz kościelnego zwierzchnika:

Wciągaliśmy się w jego przeżycie, bo czuliśmy, że on jest w tym wszystkim autentyczny – kiedy śpiewa, modli się, kiedy to przeżywa (…) Widząc niebezpieczeństwo – bo wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo zmagać się z władzami komunistycznymi – wiedzieliśmy, że chodzi o słuszną i wielką sprawę – miejsca Pana Boga w Polsce, że trzeba tę sprawę podejmować, a z nim będzie łatwiej, bo na niego można liczyć.

W wypowiedzi, nagranej przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II, nie zabrakło też wspomnień kapłana o spotkaniach ze swoim dawnym diecezjalnym biskupem, będącym już przewodnikiem całego Kościoła na świecie.

 

 

Ks. Misiniec przedstawia obraz zainteresowania biskupa Wojtyły pracą duszpasterską, losem poszczególnych księży i wiernych, do których byli posłani:

Nade wszystko ceniliśmy sobie dostępność do niego, która nie przeszkadzała ani jemu, ani nam. Zawsze wiedzieliśmy kim on jest, niezależnie od tego czy żartowaliśmy, czy rozmawialiśmy poważnie. Jednocześnie wiedzieliśmy, że są granice, których nie wypada, nie można, nie należy przekraczać. (…) Wiedzieliśmy, że nawet gdy żartuje, bierze pod włos, to dlatego, żeby mobilizować, podnieść na duchu.

 

 

W pisarskim dorobku ks. Stefana Misińca znajdują się m.in. dwie pozycje poświęcone osobie papieża-Polaka: Św. Jan Paweł II. Dojrzewanie do kapłaństwa (2014), Z nurtu wspomnień o Janie Pawle II (2019).

ZOBACZ TAKŻE: 50 lat kapłaństwa ks. Stefana Misińca z Zubrzycy Górnej 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *