Andrzej Dziubek zasłużony kulturze

Andrzej Dziubek z Jabłonki, jeden z czołowych polskich muzyków, lider zespołu De Press, znany w całej Polsce choćby z płyty Myśmy Rebelianci, czy muzyki do filmu dokumentalnego Mgła, otrzymał medal “Gloria Artis” przyznawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej.

W sobotni wieczów, 16 lipca br., w ramach obchodów 450. lecia Jabłonki na plenerowej scenie na stadionie sportowym w Jabłonce, wystąpiła świętująca 35. lecie scenicznej działalności grupa De Press. Podczas koncertu lider zespołu Andrzej Dziubek otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

ZOBACZ TAKŻE:Mniej znana twórczość lidera zespołu De Press

Andrzej Dziubek urodził się 14 czerwca 1954 w Jabłonce na Orawie. Jako dziecko występował w zespole regionalnym Małe Podhale. W liceum założył amatorski teatr Lotny. Jako młodzieniec przez Czechosłowację i Austrię nielegalnie dostał się do Norwegii. Tam podjął studia w Państwowej Szkole Sztuki i Rzemiosła w Oslo na Wydziale Designu-Formy oraz w Akademii Sztuk Pięknych. W Skandynawii zrodził się jego pseudonim Nebb (norw. Dziub). W tym okresie zapoczątkował również poważną karierę muzyczną. Zaczynał z pankowym zespołem Pullout, a w 1980 r. powstał De Press. Poza muzyką jego pasją stało się malarstwo i happening, swe prace wystawiał już m.in. we własnej galerii w Oslo, a także w Niemczech i Polsce.

Podczas koncertu na scenie wystąpili gościnnie z Norwegii: Helg Synnove Rognlien i Synnove Rognlien, która zaśpiewała norweskie melodie ludowe. Ponadto jego były menażer opowiedział o początkach zespołu De Press, życiu Andrzeja Dziubka w Norwegii, czy jego płytach. Natomiast znajomi z ławy szkolnej w Polsce, Julian Stopka, Aniela Stopka i Emilia Rutkowska, wręczyli Andrzejowi Dziubkowi bukiet 35 róż z okazji obchodzonego jubileuszu.

Fot. Andrzej Habina

 

 

Komentarze

  • 19 lipca 2016 at 2:47 pm
    Permalink

    a ja jakoś nie mogę zapomnieć pamiętnego koncertu De Press kilka lat temu w Wadowicach dla Ojca św. JP2……….

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *