99. rocznica odzyskania niepodległości na Orawie

Msze święte za ojczyznę, pieśni patriotyczne i kwiaty składane na grobach bohaterów  – tak na Orawie uczczono 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na Orawie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Lipnicy Wielkiej. Jeszcze przed południem w kościele parafialnym pw. św. Łukasza sprawowana była msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz gminnych, pocztów sztandarowych, strażaków i Orkiestry Dętej oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Lipnicy. Po jej zakończeniu odegrano Hymn Państwowy oraz wiązankę pieśni patriotycznych. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze na grobach zasłużonych w dążeniu do niepodległości Orawian.

Po południu w Jabłonce w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego odprawiona została uroczysta msza św., po której na cmentarzu odbył się apel poległych, odczytany przez st. chorążego sztabowego Grzegorza Grobarczyka z placówki Straży Granicznej w Zakopanem i złożenie kwiatów na grobie por. Wendelina Dziubka – dowódcy Kompanii Spisko-Orawskiej i Legii Orawskiej. W uroczystości obok władz gminy wziął udział przedstawiciel posła na Sejm RP, Jana Dudy.

Następnie w Centrum Kultury Górnej Orawy odbyła się okolicznościowa akademia z udziałem orkiestry dętej OSP w Jabłonce, która zagrała wiązankę pieśni patriotycznych i uczniów SP nr 3 w Lipnicy Małej, którzy zaprezentowali program słowno-muzyczny.

 

Źródło  i fot.: UG Lipnica W.; UG Jabłonka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *