25 lat samodzielności Lipnicy Wielkiej

Tylko w ciągu ostatnich stu lat, Orawy nie omijały transformacje organizacji terytorialnej związane ze zmianami granic, ustrojów i prawodawstwa. Na 2016 r. przypada 25. lecie funkcjonowania jednej z orawskich gmin. Lipnica Wielka podsumowuje i świętuje minione ćwierćwiecze.

W 1990 r. gminy przestały być jednostkami zarządzanymi przez administrację państwową, a stały się wspólnotami samorządowymi z prawem o samostanowieniu. Wówczas od 1975 r. Lipnica Wielka wchodziła w skład Gminy Jabłonka. 27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze wybory do Rady Gminy. Następnie z jej składu pierwszym wójtem wybrany został Julian Stopka.

W 1991 r. w odpowiedzi na dążenia do samodzielności Rada Sołecka w Lipnicy Wielkiej wystąpiła o oddzielenie od Gminy Jabłonka, a wniosek uzyskał poparcie Rady Gminy. Formalnie nastąpiło to 2 kwietnia 1991 r. na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów, jednak nowa administracja w Lipnicy Wielkiej rozpoczęła swoją działalność dopiero 1 lipca. W ramach nowej gminy powołano sołectwa dla poszczególnych jej części: Centum, Skoczyki, Murowanica, Przywarówka i osobne dla wsi Kiczory

Przez wcześniejsze trzy miesiące mieliśmy doczynienia z sytuacją porównywalną do unii personalnej, bowiem na czele dwóch oddzielnych gmin w Jabłonce i Lipnicy Wielkiej stał jeden wójt i zarząd.

Kolejnymi wójtami Gminy Lipnica Wielka byli: Franciszek Adamczyk (1991-2000), Mariusz Murzyniak (2000-2010) i Bogusław Jazowski (od 2010). Wielkolipnickiej Radzie Gminy przewodniczyli: Emil Kowalczyk (1991-2005), Franciszek Gawełda (2005-2010) i Mariusz Wnenk (od 2010) Przez cały ten okres funkcję sekretarza gminy sprawuje Danuta Paplaczyk.

W ramach obchodów ćwierćwiecza samorządności, w Lipnicy Wielkiej odbywa się seria okolicznościowych imprez, wydarzeń i konkursów. Główne uroczystości zaplanowano na tegoroczne Święto Pasterskie (3.07) – otwierające obchody – oraz przyszłoroczne Święto Pasterskie (zamykające obchody).

 • 30 czerwca 2016 at 12:06 pm
  Permalink

  Boże, weź nas w Swoją opiekę.
  Taka gmina, tylko współczuć
  Pozdrowienia dla włodarzy gminy, tylko oni są zadowoleni

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2016 at 11:32 am
  Permalink

  mamy wspanialego wojta pana jazowskiego!!! dzieki bogu ze nie wybrali karierowicza karkoszke!

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2016 at 1:15 pm
  Permalink

  Się Austria odezwała a ty nie jesteś karierowiczem od łopaty?wy byście rządzili i tam i tu ale niestety jakoś nigdzie was nie biorą pod uwagę

  Odpowiedz
 • 18 września 2016 at 7:04 am
  Permalink

  Ej ty AUSTRIOK tam pracujecie za euro a jak przyjedziesz doLipnicy to wielki pan sie robi z ciebie,a tam mieszkasz gorzej ja pies.A co do wójta to mam żal że ciągle przybywa pracowników w gminie,a jak cos trzeba załatwic to i tak trzeba jechać do Nowego Targu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *